Skip to main content

Here Are the Nominees for the 16th Annual Outdoor Sportsman Awards

The Outdoor Sportsman Awards shine an annual spotlight on the best of the best in outdoor entertainment.

It’s January, a fresh calendar is on the wall, and the time for the annual Outdoor Sportsman Awards is quickly approaching.

Held every year in conjunction with the Shooting, Hunting, and Outdoors Trade Show (SHOT) in Las Vegas, Nevada, the Outdoor Sportsman Awards will take place on Thursday, January 21, 2016 at the Venetian.

For the second year in a row, the Outdoor Sportsman Awards will be streamed live at www.OutdoorChannel.com/OutdoorSportsmanAwards, starting 11 p.m. ET / 8 p.m. PT.

“After more than a year as a unified force created to super-serve passionate audiences that are dedicated to the growing outdoor lifestyle in America, Outdoor Sportsman Group – Networks is pleased to come together to honor the very best in outdoor television,” said Jim Liberatore, CEO and President of Outdoor Sportsman Group – Networks. “With so many remarkable shows on Outdoor Channel and Sportsman Channel that are brought to life by the incredible work of our talent, producers, directors, writers, camera crews, editors and others, 2015 was truly an extraordinary year for our industry and I look forward to presenting these lauded accolades.”

The star-studded event will include appearances by Taya Kyle, wife of the late U.S. Navy SEAL Chris Kyle, Willie Robertson, star of Duck Dynasty and Buck CommanderEva Shockey co-star of Outdoor Channel’s Jim Shockey’s Hunting Adventures, and many more. The Outdoor Sportsman Awards will be emceed by Michael Waddell and

Here’s the list of nominees for the 16th Annual Outdoor Sportsman Awards:

BEST OVERALL:

  • Bow Madness
  • Crush with Lee & Tiffany
  • Driven with Pat & Nicole
  • Drury’s THIRTEEN
  • GunnyTime with R. Lee Ermey
  • Hunt Masters
  • Huntin’ Fool
  • Jim Shockey’s UNCHARTED
  • MidwayUSA’s Gun Stories
  • NRA All Access
  • Raised Hunting
  • Trev Gowdy’s Monster Fish

BEST NEW SERIES – OUTDOOR CHANNEL:

  • Alaska’s Ultimate Bush Pilots
  • Blue Water Savages
  • GunnyTime with R. Lee Ermey
  • Major League Fishing’s GEICO Selects
  • The Reluctant Outdoorsman
  • Shootout Lane

BEST NEW SERIES – SPORTSMAN CHANNEL:

  • Apex Predator
  • Guidefitter TV
  • Huntin’ Fool
  • Lake Commandos
  • Red Rising
  • Shed Wars
  • Sheep Shape

BEST DEER HUNTING:

  • Adventure Bowhunter with Tom Miranda presented by Mathews
  • Bow Madness
  • BuckVentures’ The Woodsman
  • Crush with Lee & Tiffany
  • Easton Bowhunting TV
  • Heartland Bowhunter
  • Hunt Masters
  • Major League Bowhunter
  • Name the Game
  • Raised Hunting
  • Winchester Deadly Passion
  • The Zone

BEST BIG GAME:

  • #PROJECTELK
  • Archer’s Choice with Ralph & Vicki
  • Chris Brackett’s Fear No Evil presented by Mossy Oak
  • Crush with Lee & Tiffany
  • Driven with Pat & Nicole
  • Hank Parker’s Flesh & Blood
  • Hunt Masters
  • Jim Shockey’s UNCHARTED
  • Sasquatch Mountain Man
  • SWAROVSKI OPTIK Quests
  • The Western Hunter
  • YoungWild

BEST BIRD HUNTING:

  • American Birdhunter
  • Arrow Affliction presented by Mossy Oak
  • Avian-X TV
  • Craig Morgan All Access Outdoors
  • Crush with Lee & Tiffany
  • Gun It with Benny Spies
  • Pure Hunting
  • Ram Outdoorsman
  • Relentless Pursuit
  • World of Beretta

BEST FISHING:

  • Dave Mercer’s Facts of Fishing
  • The Habit
  • Hook N’ Look
  • IGFA Angler’s Digest
  • Lake Commandos
  • Money Fish
  • The Obsession of Carter Andrews
  • The Outfitter’s Built by Ford F-Series
  • Out Da’ Bayou
  • Penn’s BigWater Adventures
  • Stihl’s Reel in the Outdoors with Joe Thomas
  • Trev Gowdy’s Monster Fish

BEST SHOOTING SPORTS:

  • American Rifleman
  • GunnyTime with R. Lee Ermey
  • Guns & Ammo TV
  • Handguns and Defensive Weapons
  • MidwayUSA’s Gun Stories
  • NRA All Access
  • NRA Gun Gurus
  • Ruger Inside & Out
  • Shooting Gallery
  • Shootout Lane

BEST GENERAL INTEREST:

  • Fight to Survive
  • The Habit
  • Jim Shockey’s UNCHARTED
  • MidwayUSA’s Gun Stories
  • Mossy Oak’s Hunting the Country
  • NRA All Access
  • NRA Gun Gurus
  • Out Da’ Bayou
  • The Reluctant Outdoorsman
  • Sasquatch Mountain Man
  • Under Wild Skies
  • Western Extreme

BEST COMEDY:

  • Apex Predator
  • Arrow Affliction presented by Mossy Oak
  • Backwoods Life
  • Buccaneers & Bones
  • Larysa Unleashed
  • Modern Fishing with Jared Jeffries
  • Primos TRUTH About Hunting
  • Relentless Pursuit
  • The Reluctant Outdoorsman
  • The Sporting Chef
  • Whitetail Fix presented by Bear Archery
  • Winchester Deadly Passion

BEST COMMERCIAL:

  • Bushnell Elite Test
  • Cooper Firearms
  • Gold Tip
  • Huk – Moneyfish 1
  • Legendary Whitetails – Not Again
  • Leupold Optics – CDS
  • Minn Kota – Ulterra
  • Nosler
  • RAM Trucks – Stay Inside
  • ScentLok – Keefer Bros.
  • Silencer Shop – Elephant
  • Streamlight
  • Under Armour
  • Yeti – Rambler Happy Hour

BEST GRAPHICS:

  • Blue Water Savages
  • Dave Mercer’s Facts of Fishing
  • Dream Season The Journey
  • Drury’s THIRTEEN
  • Fight to Survive
  • Guns & Ammo TV
  • Lake Commandos
  • Nock on TV
  • NRA Gun Gurus
  • Zona’s Awesome Fishing Show

BEST SHOW OPEN:

  • Alaska’s Ultimate Bush Pilots
  • Apex Predator
  • The Best Defense
  • Big Boys TV
  • Blue Water Savages
  • Bow Madness
  • Dog Soldier TV
  • Driven with Pat & Nicole
  • Heartland Bowhunter
  • Hollywood Hunter
  • Pigman: The Series
  • The Reluctant Outdoorsman

BEST SOUND DESIGN:

  • Arrow Affliction presented by Mossy Oak
  • Avian-X TV
  • Conquest 200
  • Dirt Trax TV
  • FOXPRO Furtakers
  • MeatEater with Steven Rinella
  • MidwayUSA’s Gun Stories
  • Red Rising
  • Trev Gowdy’s Monster Fish
  • Wardens

BEST VIDEOGRAPHY:

  • Dirt Trax TV
  • Chris Brackett’s Fear No Evil presented by Mossy Oak
  • GunnyTime with R. Lee Ermey
  • Hunt Masters
  • Huntin’ Fool
  • Jim Shockey’s UNCHARTED
  • Magnum TV presented by Western Powders
  • Red Arrow
  • Savage Outdoors
  • Trev Gowdy’s Monster Fish
  • Western Extreme
  • YoungWild

FAN FAVORITE HOST(S) – OUTDOOR CHANNEL:

  • Chris Brackett – Arrow Affliction presented by Mossy Oak and Chris Brackett’s Fear No Evil presented by Mossy Oak
  • Craig Morgan – Craig Morgan All Access Outdoors
  • Jim Shockey – Jim Shockey’s UNCHARTED
  • Lee and Tiffany Lakosky – Crush with Lee & Tiffany
  • Michael Waddell, Travis “T-Bone” Turner and Nick Mundt – Michael Waddell’s Bone Collector
  • R. Lee Ermey – GunnyTime with R. Lee Ermey
  • Ralph and Vicki Cianciarulo – Archer’s Choice with Ralph & Vicki
  • Shawn Michaels and Keith Mark – Shawn Michaels’ MacMillan River Adventures
  • Ted Nugent – Ted Nugent Spirit of the Wild
  • Willie Robertson, Luke Bryan, Jason Aldean, Tombo Martin, Adam LaRoche and Ryan Langerhans – Buck Commander protected by Under Armour

FAN FAVORITE HOST(S) – SPORTSMAN CHANNEL:

  • Benny Spies – Gun It with Benny Spies
  • Brian Quaca – Pigman: The Series
  • Doug Roberts – Conquest 200
  • Jana Waller – Skull Bound TV
  • Jason Matzinger – Into High Country with Jason Matzinger and #PROJECTELK
  • Melissa Bachman – Winchester Deadly Passion
  • Michael Lee, Kevin Knighton and Woody Sullivan – Backwoods Life
  • Randy Newberg – Fresh Tracks with Randy Newberg
  • Steven Rinella – MeatEater with Steven Rinella
  • Tim Wells – Relentless Pursuit

With all that quality to choose from, it should be a memorable award show.

you might also like

Here Are the Nominees for the 16th Annual Outdoor Sportsman Awards